13 Haziran 2011 Pazartesi

KAYBOLAN GELENEKLERİMİZ
Zaman her şeyi değiştiriyor. Alışkanlıklarımız ve ihtiyaçlarımız da zamanın getirdikleri doğrultusunda gelişmeye, ilerlemeye ve yenilenmeye devam ediyor. Gelişen teknolojiyle birlikte hayat tarzının değişmesi, insan ihtiyaçlarının bunlara odaklı olarak değişmesi kaçınılmazdır. Kendi kendime neler değişti, eskiden nasıldı şimdi nasıl neleri geride bıraktık neler vardı diye düşünürken bu ilginç tespiti geliştirdim. Bakalım hafızamda kalanlar nelermiş.

İNCE BELLİ ÇAY BARDAĞI: Küçük, klasik, ince belli cam bardak artık sadece vapurda ve mahalle kahvelerinde var.

YARIM EKMEK: Yerini dürüm aldı.

GAZETEYE SARILIP KOLTUK ALTINA SOKULAN RAKI: Eski Türk filmlerinde çok rastlamışızdır bu görüntüye. Şimdi çeşitleri arttı ve şık tasarımlarla sunuluyor.

KINA GECESİ: Eskiden 4 gün 4 gece dillere destan yapılan kına geceleri bile varmış. Bazıları yakın akrabalar ve eş dostun katılımıyla bazıları da sadece bayanların toplanıp gerçekleştirdikleri gelenekti. Şimdi ise kına gecesi yapılacak olan kız, arkadaşlarıyla bir gece kulübünde eğlenerek bunu gerçekleştirmekte.

BAYRAM ZİYARETLERİ: O kadar azaldı ki. Dedelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz bundan yakınmakta artık. Anne ve babalarımızın zamanına da tekabül eder o güzel geleneğimiz. Şimdilerde ise çoğu alile adeta bu konuda asimile olmuş durumda. El öpmek, yakınlarımızı ziyarette bulunmak sanırım ilerleyen zamanlar içerisinde sadece eski devirleri anlatan yazılarda görebileceğimiz bir durum olacak.

SOKAK ARALARINDA SEBZE MEYVE SATAN AT ARABALARI:  Barış Manço bile dedi: Domates, biber, patlıcan.

HURDACI: İşe yaramaz metal ya da elektronik eşyaları alıp yerine fiyatının çok altında malzemeler veren kişi. Çamaşır leğeni, mandal, çamaşır sepeti vs.   

ESKİCİ

WOLKMAN: Yerini MP4’ler aldı.

ATARİ: Şimdilerde playstation popüler.

SOBA: Üzerinde çay demlenirdi, sıcağını iliklerimize kadar hissederdik.

ESKİDEN SAÇLAR ÜTÜLENİRDİ. Evet, saçlar bildiğimiz ütüyle ütülenirdi. Artık kızların kurtarıcısı düzleştirme aletleri var.

BİGUDİ: Saçları bukleli hale getirmek için maşalar şimdilerin en yaygın aletleri arasındadır. Bundan önce ise geceden bigudi ile saçlar sarılır sabah dalgalı hale gelmiş olurdu.

USTA VE ÇIRAK İLİŞKİSİ: Şimdilerde ise yöneticiler ve çalışanlar şeklinde bir ayrım var.

ARASTA, BERCESTE, KAPALIÇARŞI: Şimdilerde bu geleneksel alışveriş alanlarının yerini AVM’ler aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder