7 Aralık 2010 Salı

İşsiz Kalınabilecek En İyi 10 Ülke

Küresel krizle birlikte dünya genelinde işsizlik oranları yükseldi ve milyonlarca kişi işini kaybetti. CNBC.com olaya farklı bir bakış açısı getirdi ve işsiz kalınacak en iyi ülkeleri sıraladı. Bu ülkeler arasında Almanya, Fransa gibi Avrupa'nın güçlü ekonomileri de var.

10-İzlanda

Krizde zor duruma düşen İzlanda önceki maaşın yüzde 71'ini ödüyor. Ayrıca 12 yaş altı çocuklar ve dişçi masraflarını da devlet ödüyor.


9-Almanya


Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, maaşın yüzde 72'sini ödüyor, her iki ebeveynin çalışmadığı ailelerde bu oran yüzde 92'ye yükseliyor.

8-Danimarka


Danimarka'da maaşın yüzde yüzde 72.1'i alınabiliyor.

7-Hollanda


Birçok ülkede işsizlik maaşı en fazla 1 yıl ödenirken, Hollanda'da 18 aya kadar ödeme alınabiliyor. Geçen 36 ayın 26'sında çalışmış olmanız yeterli. Sanatçılar, müzisyenlere ve film endüstrisi çalışanlarına daha da uygun şartlar söz konusu.

6-Slovenya


Altıncı sırada yer alan Slovenya'da son 18 ayın 12'sinde çalışmak maaşın yüzde 74'ünü almak için yeterli. İşsiz, maaştan 2 yıla kadar faydalanabiliyor.

5-Fransa


Fransa da önceki maaşın yüzde 74.16'sını ödüyor.

4-İsviçre


İsviçre'de işsiz, maaşının yüzde 81'ini alabiliyor. Konut ve sağlık hizmetleri yardımı da var.

3-Letonya


Üçüncü Letonya'da çalışırken alınan maaşın yüzde 83'ünü aşan bir oranda işsizlik maaşı ödeniyor.

2-Portekiz


Portekiz'de de çalışırken alınan maaşın yüzde 83'ünü aşan bir oranda işsizlik maaşı ödeniyor.

1-Lüksemburg


İlk sırada Lüksemburg var. Lüksemburg'da bir işsiz çalışırken aldığı maaşın yüzde 84.2'sini 1 yıla kadar varan bir süre alabiliyor. Düşük gelir grubundaki ailelerde bu oran yüzde 93'e çıkabiliyor. Cömert bir konut ve 12 yaş altı çocuk yardımı da var.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder