13 Aralık 2010 Pazartesi

Tristan&Isolde

12. yüzyılın sonunda yazılmış acıklı bir aşk öyküsü.. Ortaçağ, Broten efsanelerinin en ünlüsüdür. Dünya edebiyatının en güzel destanlarından biri.  

2006 yılı Kevin Reynolds yapımı bir film.  Parçalanmış halde bulunan İngiltere Krallıkları ve bu krallıklar üstünde hakimiyet kuran İrlanda arasındaki savaş İngiliz krallıklarının kahramanı olan Tristan ve İrlanda Kralının kızı İsolde arasındaki araya iki ülkenin kralının da girerek çıkmaza soktuğu aşk öyküsü.


Kendi ülkesindeki savaşcıları ve kadınları kaçıran İrlandalılar ile girdiği savaşta İrlanda Kralının kızı olan İsolde'nin  nişanlısını öldürüp bir zafer kazanan İgiliz savaşçı Tristan zehirli kılıç ile yaralanır. Öldü düşünülerek şanına yakışacak bir şekilde ve geleneklerine uygun olarak bir kayığa yüklenip yakılarak nehire bırakılır. Nehirde ateş söner. Kayık İrlanda adasının kıyısına yanaşır İsolde onu bulur. Ölmediğini anlayınca panzehir hazırlar ve iyileşmeşi için gerekenleri yapar. Bu süre içinde Tristan'ı bir barınakta gizler.


''İşte canını sıkan kadın seni ileriye getirdi. Yüreğine bir mühür gibi vurdu. Koluna bir mühür gibi.. Çünkü aşk, ölüm kadar güçlüdür.''

Bu süre içinde birbirlerine aşık olurlar. Tristan kızın gerçek adını bilmez. Bu da filmin akışında olayların boyut değiştirmesine, olumsuz sonuçlara sebep olacaktır.Tristan iyileşir. En iyi adamı ve kızının nişanlısının öldüğünü anlayan irlanda Kralı, bu kişinin adada olduğunu anlar ve onu aramaya başlarlar. Bunu öğrenen İsolde, gitmesini istemese de Tristan'ı adadan uzaklaştırmak zorunda kalır.


İrlanda Kralı, Britanya'yı savaşarak alamayacağını anlar ve Britanyalıların kendi içinde zayıflayarak bölünmesi için plan yapar. Ateşkes ilan ederek Briyanyalılara müsabaka yapılması için haber gönderir. Bu müsabakayı kazanan Britanya olursa kralın kızıyla evlenecektir. Tristan'da Lord'unu müsabakayı kazanacağına ve kızı alacağına ikna eder. Kazanırlar fakat Kralın kızı Tristan'ın aşık olduğu kızdır ve onu amcası için kazanmıştır bilmese de... İsolde ise müsabakayı kazanan Tristan'a verileceğini düşündüğü için sevinmektedir.


Tristan, Lord'u için yaptığı şeyden vazgeçemez, Lord ve İsolde evlenirler.


Bu Tristan ve İsolde için oldukça kötü bir durumdur. İsolde'nin ısrarına rağmen Tristan, Lord'una ihanet edemez.

Tristan için kötü günler başlamıştır.Karşı koyamazlar ve İsolde ile gizli gizli buluşurlar.


Böyle filmlerin sonu bellidir. Yine gizlice buluştukları bir anda Lord'a yakalanırlar. Ve film burda bitmez. Her ne kadar birbirini seven iki insan kavuşamasa da film hakettiği bir sonla biter.


Filmin güzel kızı İsolde (Sophia Myles)


Filmin yakışıklı kahramanı Tristan (James Franco)

Seni sevdiğimi bil, Tristan. nereye gidersen, ne görürsen... daima seninle olacağım.

Hayatın ölümden daha büyük olduğunu bilmiyordum. Ama aşk ikisinden de büyük.

Başlangıçta film sıkıcı gelebilir. Fakat izlenmesi gereken güzel bir film. İzlemeyenlere tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder